Безкоштовний адвокат: де і як отримати безоплатну вторинну правову допомогу?

21 Грудень, 2015 - 22:29

В Україні право на безоплатну правову допомогу передбачено Конституцією. А в житті часто трапляються ситуації, коли потрібен фаховий юрист. Та оплатити послуги адвоката може далеко не кожен. Адже в Україні чимало людей живе за межею бідності

Відповідно до Закону «Про безоплатну правову допомогу» в Україні існують два основні її види: первинна та вторинна. Перша передбачає надання правової інформації, консультацій і роз’яснень, складення заяв, скарг та інших документів правового (не процесуального) характеру. На первинну допомогу мають право усі особи, які перебувають під юрисдикцією України. Її надають органи влади та місцевого самоврядування, громадські організації.

— Вторинна допомога передбачає надання адвокатських послуг. Для цього в Україні створили систему надання безоплатної вторинної правової допомоги — координаційний центр на базі Мінюсту, 27 регіональних і 100 місцевих центрів, — пояснив перший заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, доктор наук з державного управління, професор Микола Лахижа. — Вторинну правову допомогу надавали безкоштовно й раніше, але тільки в кримінальному процесі і в окремих випадках. Тепер же значно розширено коло громадян, на яких поширюється таке право. Регіональний центр пропонує безкоштовні послуги адвоката лише у кримінальному процесі, а місцеві — у адміністративному і цивільному процесах.

Хто має право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги?

— особи, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, та інваліди, які отримують пенсію або допомогу у розмірі меншому двох прожиткових мінімумів;

— діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти;

— особи, на яких поширюється дія ЗУ «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;

— особи, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

— особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності.

За словами Миколи Лахижи, до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» вже внесли допов­нення і в перспективі найближчим часом коло громадян, які матимуть можливість звернутися до центрів, значно розширять.

Як звернутися до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги?

До місцевого центру за місцем свого фактичного проживання незалежно від місця реєстрації подають звернення особи, які досягли повноліття. Якщо ж звернення стосуються дітей, то повинні бути законні представники. Звернення осіб, визнаних судом недієздатними або дієздатність яких обмежена судом, подають опікуни або піклувальники.

— Разом з особистим зверненням до Центру подають документи, що підтверджують належність заявника до однієї з вразливих категорій населення, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Потім приймають відповідне рішення по кожному конкретному випадку, зважаючи на специфіку питання і категорію особи. Центр забезпечує лише першу зустріч клієнта з адвокатом, який пройшов відбір і має право працювати в нашій системі. Держава оплачує лише послуги адвоката, а судові витрати лягають на плечі громадянина, — пояснила директор Другого Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Людмила Бубир.

Куди звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою?

В області є Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та 4 місцевих центри – в Кременчуці, Лубнах та два у Полтаві. Крім того, практикують виїзні прийоми в райони.

1. Перший Полтавський місцевий центр обслуговує жителів Ленінського району м. Полтави, Великобагачанського, Диканського, Зіньківського, Карлівського, Котелевського, Машівського, Новосанжарського, Полтавського, Решетилівського, Чутівського та  Шишацького районів.

Адреса: м.Полтава,

вул. Міщенка, 2.

Тел.: (0532) 50 27 22.

2. Другий Полтавський місцевий центр надає послуги жителям Київського і Октябрського району м.Полтави.

Адреса: м.Полтава,

вул. Фрунзе, 37/40.

Тел.: (0532)  56­02­88.

3. Кременчуцький місцевий центр охоплює м. Кременчук та Глобинський, Кобеляцький, Козельщенський, Кременчуцький, Семенівський райони.

Адреса: м. Кременчук,

вул. Пролетарська, 54.

Тел.: (05366) 3-00-38.

4. Лубенський місцевий центр приймає жителів Лубен, Миргороду, Комсомольська, Гадяцького, Гребінківського, Лохвицького, Лубенського, Миргородського, Оржицького, Пирятинського, Хорольського, Чорнухинського районів.

Адреса: м.Лубни,

вул. Радянська, 159

Тел.: (05361) 61­120.

Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (цілодобово).

Сайт регіонального центру в Полтавській області:

poltava.legalaid.gov.ua.

Полтавщина входить до п’ятірки кращих областей з надання безоплатної вторинної правової допомоги

— Найчастіше до центрів звертаються з питаннями, що стосуються землі, аліментів, розлучень, успадкування, соціального забезпечення. Турбують людей і проблеми з банками: неповернення депозитів та неправильне нарахування по кредитах, – розповів директор Першого Полтавського місцевого центру Ігор Рибас.

У середньому на кожен центр припадає близько 100 фіксованих звернень на місяць, не рахуючи простих консультацій. Але населення тільки дізнається про систему, тому поступово число клієнтів зростає. Та вже зараз за кількістю звернень та першими результатами роботи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Полтавська область посідає 4-5 місце на загальнодержавному рівні.

Марина ФРАНЧУК

 

Читайте також