Гінеколог розповів про хворобу, що забирає жіноче здоров’я

24 Лютий, 2017 - 00:00

Сумна статистика свідчить – рак шийки матки у лідерах серед онкологічних захворювань жінок. Та найприкріше, що значний відсоток виявлення цього відбувається вже на пізніх стадіях, коли повне одужання є практично неможливим. Про те, що призводить до таких наслідків, чому недуг молодшає та як  уникнути патології ми говорили з лікарем-гінекологогом, кандидатом медичних наук, відповідальним секретарем української Асоціації кольпоскопії та цервікальної патології, головним лікарем медичного центру «Верум» Олександром Попковим

– Олександре Васильовичу, якою є статистика патології шийки матки серед українських жінок сьогодні?

– Рак шийки матки посідає п’яте місце у структурі онкологічних захворювань у жінок. Крім того цей недуг значно помолодшав. Дівчата раніше починають статеве життя, а велика кількість статевих партнерів збільшує ймовірність отримання штаму папілома вірусу людини, що згодом призводить до інфікування та змін у клітинах. З іншого боку – недоліки в харчуванні, хронічний стрес, зниження імунітету призводять до того, що інфікування розвивається більш агресивно і негативні наслідки ми отримуємо набагато раніше, ніж 10-15 років тому.

– Коли говоримо про патологію шийки матки, чим небезпечна, наприклад, ерозія шийки матки?

– Такого діагнозу більше не існує. Дуже часто мінімальні та зовсім безпечні зміни на шийці матки беруть за основу, коли пропонують лікування. Особливо це стосується молодих дівчат. Дуже добре, якщо кольпоскопічне дослідження документується (є зображення) та результати ПАП-тесту або цитологічний висновок видаються на руки пацієнту. Загалом же практично вся увага лікаря-гінеколога, який спостерігає за пацієнтом з патологією шийки матки, повинна концентруватися на передпухлинній патології та діагностиці раку шийки матки. Діагностика базується як на регулярному обстеженні за допомогою мазка (або так званого ПАП-тесту) та кольпоскопічного обстеження з використанням оптичного прибору та сучасних класифікацій змін на шийці матки. Це все дозволяє попередити захворювання на досить ранній стадії.

– Чи правдиве твердження, що онкологічні захворювання шийки матки є основними в структурі смертності жінок у всьому світі? Якщо це так, то з чим це пов’язано?

– Це і так, і ні. Перше місце займає патологія молочної залози. Рак шийки матки тільки четверте-п’яте. Але дуже прикро, що більш ніж половина жінок, яким встановлюють діагноз раку шийки матки, можуть прожити більше року. Жінки надто пізно звертаються до лікаря. І в такому випадку медики вже нічим не можуть зарадити. Такого просто не повинно бути.

– Запальні процеси та фонові хвороби шийки матки можуть стати причиною виникнення злоякісної пухлини?

– Такі процеси (хронічне запалення, що обумовлене хронічною інфекцією, ушкодженнями структури шийки матки (особливо післяпологовими) можуть сприяти потраплянню вірусу папіломи людини до необхідного місця та полегшити процес трансформації клітин. Також ці процеси є маскою, яка може не дозволити лікарю своєчасно виявити справжню патологію та поставити правильний діагноз. Але на сьогодні доведено, що єдиною причиною у виникненні раку шийки матки є вірус папіломи людини.

– Розкажіть про сучасні методи діагностики та профілактики.

– Профілактика поділяється на два типи: первинну та вторинну. Первинна це те, що запобігає попаданню вірусу до організму (щеплення). На сьогодні в Україні існує два види вакцини проти ВПЛ. Вторинна це правильно взятий ПАП-мазок або цитологічне дослідження, що виявляє уражені клітини, часто ще до стадії «все пропало». Треба зауважити, що найбільш рання стадія раку шийки матки, так звана «cancer in situ» успішно та без рецидиву лікується іонізаційними методиками.

– Регулярні огляди дійсно можуть змінити статистику смертності українок?

– Ланцюжок подій у розвитку раку шийки матки займає певний час і при своєчасному зверненні, правильній діагностиці та лікуванні у 80% випадків повністю передбачувані та не переходять до раку. Наведу суттєвий аргумент: у Шотландії, коли запропонували регулярний огляд жінок, захворюваність на рак шийки матки знизилась у п’ять разів. А в 2012 році у Фінляндії не було зафіксовано жодного випадку (там, де щеплення проти вірусу папіломи внесено до реєстру щеплень всіх дівчат).

Спілкувалась Олена БУРЯК

Читайте також