Метеозалежність: чому ми реагуємо на зміни погоди і як з цим боротися

2 Березень, 2016 - 06:38

Чому погода так впливає на самопочуття людей

Погані новини з телевізора, неприємні ситуації в житті, та ще й погода не радує. І якщо новини можна не дивитися, а неприємні ситуації залежать від нашого ставлення до них, то на погоду ми вплинути не можемо. Тим паче, що клімат останнім часом стрімко змінюється  – замість холодної зими і спекотного літа маємо весь рік постійні перепади температури. Організм просто не встигає так швидко пристосовуватися й перелаштовуватися і…реагує болями та поганим настроєм. Метеозалежність, кажемо ми. Але, чи насправді існує така хвороба і чи не є це – вигадкою офісних працівників, які просто не хочуть працювати?

Хвороба, якої не існує?

Насправді такої хвороби, як метеоазалежність немає. Але американські дослідження довели, що 75% людей таки можуть і відчувають зміни погоди. Чому? Ми створені з води, маємо власний тиск і часто не турбуємося про власне здоров’я.

Загалом, саме наявність хвороб у людини і є першим чинником того, що вона відчуває зміни погоди. Адже те, що якийсь орган працює неправильно, призводить до того, що організм не може швидко перелаштуватися під погоду. Тож, найперше страждають від зміни погоди – хворі на серцево-судинні, аутоімунні захворювання, хронічні захворювання: артрит, артроз, ревматизм, бронхіальну астму. Також ті, хто переніс операції та травми черепа.

Інший фактор – урбанізація та забезпечення максимального комфорту. Доведено, що сільські мешканці відчувають перепади температури менше, ніж городяни. А все тому, що більшість часу вони проводять на вулиці, незалежно від того яка погода. Тому й організм їх загартованіший до примх погоди.

Мешканці ж міста звикли до кондиціонерів влітку, тепла взимку і сухості навесні та восени. А ще – до краще посидіти вдома, коли за вікном не надто комфортно. Ось і виходить, що організм просто збивається. Він не розуміє чому, коли навколо тиск падає і має бути волого до дощу, а у вас – сухо і тепло. Виходить збій. Загалом, відчувати зміни погоди в тій чи інакшій мірі може кожен.

І саме через те, що здорових людей практично не існує, ВООЗ таки розглядає питання, аби метеозалежність визнати як офіційну хворобу. А для лікарів, які хоч і рідко, але все-таки діагностують залежність від дощу, є визначення – метеопатія. Тобто реакція організму на коливання погоди. Існує навіть градація метеопатії, яка складається з трьох ступенів, починаючи з легкої (просто сонливість, втома) і закінчуючи болями та обов’язковим вживанням ліків.

Як і чому погода впливає на нас

Все дуже просто. Змінюється тиск в природі, наприклад, перед дощем, – змінюється він і в організмі. Це як взаємозалежні сосуди. Тільки коли організм здоровий – сполучення і вирівнювання тиску відбувається швидко, а коли є збої – це виливається головними болями та стрибками артеріального тиску.

Взагалі, впливати на нас зміни погоди можуть двома методами: тоді, коли знижується рівень кисню в повітрі (зі стрибками тиску), і безпосередньо на нервові закінчення наших органів. Так буває, наприклад, коли підвищується вологість. Тоді починають боліти суглоби, або загострюється астма.

Зменшення кисню в повітрі призводить також до сонливості, зменшення витривалості. І це можуть відчувати навіть здорові люди. Сильні морози можуть визивати підвищення тиску у гіпертоніків, а сонячні магнітні бурі призводять до головних болів і також до підвищення тиску.

Чи потрібно лікувати

Можливо це звучить банально, але найкраще лікування – профілактика. А ще – не жаління себе. Адже, як зазвичай ми поводимося: щось у мене болить, мабуть буде зміна погоди, посиджу я краще вдома. А треба навпаки – вийти на вулицю і пройтися, прогулятися.

Звичайно, фізичні навантаження краще зменшити, адже навантаження зовні (атмосферні) і фізичні можуть бути занадто важким випробовуванням, але легкі фізичні вправи навпаки допомагають організмові краще адаптуватися. Чим активніша людина, тим більше кисню надходить до організму, а значить стабілізуються всі системи.

Також варто обмежити себе в їжі. Жирна, смажена і солона їжа затримують воду в організмі, а там, де є затримка, не працює принцип сполучних сосудів, тобто у довкіллі кількість вологи змінюється, а ваш організм на це відреагувати не може, бо тримає воду.

Дієвим також є все, що контрастно вплине на ваш організм і допоможе йому прокинутися. Тобто контрастний душ, гарячі ванночки для ніг, баня – все це підходить для адаптації та кращого самопочуття.

Не забувайте й про трави. Звичайний м’ятний чай чи чай з ромашки – це також допомога для метеочутливих. Якщо ж нічого з цього не допомагає – доведеться вживати ліки.

Варто лише пам’ятати, що гіпертонікам потрібні заспокійливі препарати (частіше на основі валеріани). А гіпотонікам, навпаки, тонізуючі, з женьшенем чи ехінацеєю. Зловживати ж більш серйозними ліками не варто, адже біль чи погане самопочуття під час зміни погоди свідчить не так про те, що у вас хвора голова, стільки про те, що у вас загалом є проблеми зі здоров’ям. Тому таблетка "від голови" може нашкодити вашому хворому шлунку чи серцю.

І наостанок. У природи дійсно немає поганої погоди. А ваша реакція на погоду – це привід для вас звернутися до лікаря або просто вийти на вулицю прогулятися.

За матеріалами espreso.tv

 

Читайте також