Міськрада шукає гроші на розчистку Сухої Лохвиці

14 Травень, 2017 - 14:39

Нині річка, яка бере початок на Чорнухинщині, протікає через кілька сіл Лохвицького району та місто Лохвицю і впадає край неї в Сулу, не протікає в деяких місцях. Міська рада розробила проект розчистки й звертається по фінансову допомогу до фондів і спонсорів

2013 року ми детально описували, у якому стані знаходиться річка на відрізку з Лохвиці до місця впадання в Сулу. Люди всіляко її засмічують. Русло замулилося і подекуди річка нагадує канавку, а подекуди протікає лише в період повені. Береги зруйнувала, обрушуючи землю і призводячи до зміління, колись кількасотенна череда корів, які належали нині неіснуючому с/г підприємству «Ранок». Зараз поголів’я сильно зменшилось, ферми розібрали на будматеріали, але наслідки лишилися. Для того, щоб корови вільно переходили пастися на протилежний берег, за ініціативи керівника ферми в наймілкішому місці поклали бетонні плити. Такий «міст» зовсім перешкоджав воді протікати.

Тому течія в Сухій Лохвиці помітна лише у вузьких місцях, із кожним роком вона дедалі більше нагадує непроточний ставок, канаву й навіть болото. Більшу частину русла в межах Лохвиці на рубежі 80-х і 90-х почистили земснарядом, змістивши його від джерел. Улітку вода цвіте, робиться мутною, купатися можна не завжди. Рибу виловлюють першочергово браконьєри. Уночі – «електропідсаками». Удень річка перегороджена сітками. 5 травня ми бачили поплавці сітки довжиною кілька десятків метрів, розтягнутої вздовж русла біля спуску з вулиці Луценка.

2013 року ми цікавилися долею гатки з плит у на той час керівника ферми «Ранок» Івана Захарченка. Він пообіцяв, що скоро їх прибере, тим паче, поголів’я корів, яких тримати менш вигідно за рослинництво, зменшується. Зараз Іван Михайлович повідомив, що обіцянку виконав і плити прибрані більше ніж 2 роки тому.

Понад 10 років тому водойми Лохвиці обіцяла почистити велика нафтогазова компанія, яка працює в Сенчі, але далі обіцянок не пішло. Нині крики місцевих природолюбів про те, що річку треба рятувати, нарешті почула місцева влада.

– Міськрадою вже виготовлений проект розчистки 4-кілометрового відрізка річки – від місця зупинки земснаряда на початку 90-х і до впадання у Сулу, – каже заступник міського голови Сергій Шрамко. – Зараз проект проходить експертизу. Коли вона завершиться, будемо шукати способи залучення коштів – звертатися в екологічні фонди, шукати інвестора. Роботи здійснюватимуться за допомогою земснаряда із фрезою, загальна вартість – близько 20 млн грн. (Проект із підняття рівня в Сулі, який утілюється зараз, передбачає освоєння державних 8 млн 872 тис. грн. – прим. Авт.). Для бюджету міста це непомірна сума. Але якщо допомоги не вистачатиме, можливо, підтримуватимемо виконання проекту поетапно за власні кошти, адже бюджет збільшиться, бо зараз створюємо ОТГ із Васильківською сільрадою.

Частково поглиблення й розширення русла самоокуповується, бо при цьому намивають пісок, який можна продавати.

Олег ДОЛЕНКО

Читайте також