Що ми п’ємо: чим небезпечна фторована вода?

17 Червень, 2017 - 17:47

Ми продовжуємо серію публікацій про якість води на Полтавщині у рамках спецпроекту «Що ми п’ємо», адже далеко не всім щастить споживати якісну питну воду. Громадська організація «МАМА-86» повідомила, що майже в половині районів області завищений вміст фтору у воді. Які наслідки для здоров’я має систематичне споживання фторованої води, ми з’ясовували у фахівця ДП «Полтавастандартметрологія»

Мешканці полтавських багатоповерхівок споживають воду з глибинних артезіанських свердловин. Менше пощастило тим, хто користується водогонами свердловин бучагського горизонту.

 

Завищений вміст фтору спостерігається, крім Полтавського, також у Диканському, Миргородському, Новосанжарському Лохвицькому, Лубенському, Карлівському, Решетилівському, Шишацькому та Чутівському районах

28-річний мешканець селища Гожули Полтавського району Євген Теліжник став учасником медичного телепроекту «Я соромлюсь свого тіла» на каналі «СТБ». Хірург-травматолог Валерій Ославський був вражений – зуби чоловіка нищив флюороз. Це захворювання – наслідок споживання місцевої води. Солі фтору накопичуються у кістках і зубах, з’являються плями на емалі, зуби жовтіють, деформуються кістки. І це характерно практично для всіх жителів Гожулів, а також Мачух, де зафіксовані перевищення гранично допустимої норми фторидів у питній воді майже в десять разів!

– Сам по собі фтор є важливим елементом, без якого не обійтися людині, він входить до складу емалі зубів та кісток і сприяє їх міцності та перешкоджає розвитку карієсу. Тому в регіонах, де питна вода бідна на фтор, на водопровідних станціях здійснюється її фторування, тобто штучне збагачення фтором. Але фтор корисний лише за умови, що цей показник у нормі. За державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДсанПіН 2.2.4-171-10) вміст фторидів у питній воді повинен становити не більше 1,5 мг/л. За цієї умови наші зуби будуть здоровими. Якщо цієї речовини менше за 0,7 мг/л – з’являються передумови для виникнення карієсу, понад 1,5 мг/л — хронічний флюороз. З погляду фізіологічної повноцінності мінерального складу питної води, фтор має становити 0,7-1,2 мг/л, – пояснила Надія Ремізова, начальник науково-дослідного випробувального центру харчової продукції державного підприємства «Полтавастандартметрологія». – Кожен організм реагує на надлишок фтору по-різному. Можуть виникати порушення функцій нервової системи, сонливість, слабкість, зниження пам’яті, головний біль, збій у роботі серцево-судинної системи, щитовидної залози, органів кровотворення, імунної системи. За даними, які наводила громадська організація «МАМА-86», завищений вміст фтору спостерігається, крім Полтавського, також у Диканському, Миргородському, Новосанжарському Лохвицькому, Лубенському, Карлівському, Решетилівському, Шишацькому та Чутівському районах нашої області.

Жителям населених пунктів, де вода з понаднормовим вмістом фтору, а також там, де його рівень у нормі, необхідно обирати зубні пасти без фтору. До речі, їжа багата на кальцій та магній сприяє меншому засвоєнню понаднормового фтору з питної води.

 

У воді на Лохвиччині виявляли збільшений вміст нітратів, а на Гадяччині – хлоридів

ГО «МАМА-86» наводить ще цікаві дані – приблизно 36% жителів області споживають колодязну воду. З них половина змушена пити воду з підвищеним вмістом нітратів. Понад 107 тисяч споживачів колодязної води – діти. Найчастіше завищений вміст нітратів виявляли в Лохвицькому, Карлівському, Семенівському та Козельщинському районах – майже 40% усіх взятих проб колодязної води мали завищений у 10-20 разів вміст нітратів (при нормі 45 мг нітратів на літр). У деяких населених пунктах перевищення сягає 50 разів! Слід зауважити, що ефективних методів видалення нітратів із води в умовах децентралізованого водопостачання практично не існує.

– Питна вода із завищеним вмістом нітратів неодноразово ставала причиною смерті немовлят, адже ці речовини миттєво блокують гемоглобін у крові малюка, що призводить до кисневого голодування мозку. Небезпечно вживати «нітратну» воду й дітям більш старшого віку, у яких фізіологічні захисні бар’єри ще недостатньо сформувалися, а також жінкам-годувальницям. Існують дослідження, які підтверджують, що понаднормові нітрати провокують утворення та розвиток пухлин, – застерігає Надія Ремізова.

У деяких населених пунктах Новосанжарського, Гадяцького, Решетилівського, Шишацького, Чутівського, Карлівського та інших районів у воді виявляли завищений вміст сухого залишку, хлоридів, заліза і патогенну мікрофлору.

 

Вода із завищеним вмістом нітратів часто… приємна на смак

Про погану якість води може свідчити її зовнішній вигляд: невластивий колір, каламутність та світло-коричневий осад. Та насправді непридатну до вживання воду неможливо визначити без спеціальних лабораторних досліджень. Наприклад, вода із завищеним вмістом нітратів досить часто має приємний смак. Реальну картину можна встановити лише в лабораторії.

 

Фільтри для води замість очищення можуть навпаки «збагатити» воду металами

Якщо в будинок подається абсолютно чиста вода і тут не обходиться без проблем, адже не всі знають, що водопостачальні організації відповідають тільки за воду, яка надходить до будинку, а вже далі її склад може суттєво змінитися через якість труб, за які несуть відповідальність ЖЕДи або новостворені ОСББ. Проте на практиці про заміну старих іржавих труб на пластикові дбають самі мешканці. Нерідко вони обирають найдешевшу продукцію, яка реалізовується без сертифікатів відповідності та санітарних висновків. Такі труби взагалі не призначені для питної води та виготовлені з неякісного токсичного пластику, всупереч санітарним нормам (для технічних цілей – нафти, наприклад). Для того, щоб знати точну причину погіршення якості води в крані чи водогоні, споживачеві варто спершу документально підтвердити, що вона має відхилення від норми.

– Хочеться застерегти споживачів, які, не маючи достовірної інформації про склад своєї води, відразу поспішають встановити фільтр, довірившись пораді продавця-консультанта чи рекламі, і щиро вірять, що в такий спосіб вони позбулися всіх проблем. Пам’ятайте, універсальних засобів очищення не існує! Більшість фільтрів розраховані на локалізацію одних речовин і нейтральні до інших, а інколи й самі «збагачують» воду алюмінієм чи іншим металом. Присутність у воді алюмінію в концентраціях, які перевищують 0,2 мг/л, здатна викликати порушення функції нервової системи та негативно впливає на розмноження і ріст клітин. Понаднормовий алюміній спричиняє ураження мозку, характерні для хвороби Альцгеймера, він може провокувати порушення рухової активності, судоми, зниження чи втрату пам’яті, – наголошує фахівець. – У деяких типах фільтрів потрібно мало не щотижня змінювати мембрану, яка дуже швидко засмічується. Якщо цього не робити, то ви питимете воду ще бруднішу від тієї, що була до очищення. Тож найефективніше провести дослідження води до встановлення фільтру, щоб точно знати, що саме в ній потрібно нейтралізувати, і потім — щоб переконатися у результаті після його встановлення.

А ось від коагулянтів (речовин, які додаються безпосередньо у воду з метою її очищення) краще взагалі відмовитися. Ці речовини призначені не для щоденного постійного використання, а лише для особливих поодиноких випадків, коли будь-яку воду потрібно терміново зробити безпечною для вживання.

Тож перш ніж вирішувати, як отримати доступ до якісної води: прокопати криницю в іншому місці чи поглибитись, замінити іржаві зношені труби чи встановити відповідні фільтри – необхідно спершу визначити точний склад води (іонно-катіонний склад) та звернутися за порадою до кваліфікованих фахівців. Без відповідних випробувань усі зусилля не лише будуть безрезультатними, а й можуть призвести до прямо протилежних наслідків.

 

З 2020 року воду перевірятимуть за 75-ма показниками, хоча державний нагляд давно скасований

Згідно з вимогами чинного законодавства, воду необхідно контролювати за 63-ма показниками. А з 2020-го року кількість показників зросте до 75-ти. Це при тому, що деякі лабораторії водорозподільних станцій на місцях мають технічну можливість контролювати у воді лише з десяток, а то й менше показників.

Державний нагляд за якістю питної води скасований 6 років тому, скасовано й обов’язкову сертифікацію питної води та гігієнічні висновки на неї. Отже, ми на практиці стикнулися з ситуацією, коли якість води ніхто не контролює, причому йдеться не лише про воду з криниці чи водогону, а й фасовану воду, яка продається у магазинах.

Що стосується суб’єктів господарювання, які займаються видобуванням та постачанням питної води населенню, виробництвом та гуртовою реалізацією бутильованих вод, то для них проведення періодичного контролю своєї продукції на відповідність вимогам ДСанПІН – це просто необхідність, адже лише за такої умови можна говорити про забезпечення здоров’я громадян та екологічну й епідемічну безпеку цілого регіону.

До випробувального центру ДП «Полтавастандартметрологія» можна звертатися за власними потребами: м. Полтава, вул. Вузька, 6, тел. (0532) 60-27-08. Для приватних осіб випробування питної води коштує 515 гривень.

Олена ПОЛТАВКА

Читайте також