Тарас Кутовий долучився до проекту зі збереження унікальних шкіл Лохвицького земства

10 Квітень, 2016 - 14:24

Цього року минає століття з часу завершення будівництва земських шкіл у Лохвицькому повіті за проектом архітектора Опанаса Сластіона. Понад півсотні споруд в унікальному стилі українського модерну стали справжньою окрасою Полтавщини. На жаль, не всі вони «дожили» до нашого часу, а ті, що збереглися, поступово руйнуються

Зберегти цей столітній спадок задля нащадків хочуть активісти на чолі з телеведучою, першим заступником голови Національної ради з питань телебачення та зв’язку Ольгою Герасим’юк. Разом зі своїм однодумцем Максимом Івановим вони формують базу фотографій, які знімають під час експедицій, та адмініструють сторінку проекту у соціальній мережі Facebook. Не так давно до цієї ініціативи долучився народний депутат України Тарас Кутовий, який теж вболіває за долю історичних споруд, що здебільшого розташовані на території його виборчого округу.

— Своє дитинство я проводив на Лохвиччині, тому ці земські школи, яких тут чимало, звичні для мене. Чесно кажучи, мене дуже вразив той факт, що більшість з них не мають жодного статусу, яким би ці будівлі були визнані як історичні чи архітектурні пам’ятки. У мене є певні ідеї щодо їх подальшого збереження, в тому числі на законодавчому рівні, але вже сьогодні ми з Ольгою працюємо разом в одній команді. Вдалося виявити кілька раніше не врахованих шкіл на території Чорнухинського району, Чернігівської та Сумської областей, куди після адміністративних реформ відійшла частина Лохвицького повіту, — розповідає про свою участь в проекті Тарас Кутовий.

На жаль, не у всіх селах усвідомлюють унікальність цих споруд: подекуди вони захаращені та руйнуються. Тож у період, коли традиційно проводяться толоки, організатори закликають громади зробити свій невеликий внесок — прибрати прилеглі території навколо цих будівель, особливо тих, які не використовуються. Ольга Герасим’юк поділилася планами, що у квітні вона збирається об’їхати максимум об’єктів, відзняти їх для майбутнього ілюстрованого альбому та поспілкуватися з мешканцями сіл.

— Думаємо зараз не лише про збереження будівель, а про поновлення розуміння того багатства, що нам лишилося з минулого. Хочемо підняти жителів тих місць — адже коли їздимо, бачимо, що нудно там, і ці прекрасні будівлі нічого людям не говорять більше (може, тому, що не знають, що то було). Маємо багато ідей — як розпалити життя в тих селах, як туди людей завезти,  щоби знайомилися, лишали свій вклад і слід, як підняти селян і запалити в них інтерес до своєї історії й до того, що ця історія може сьогодні розбудити життя нинішнє : збирати інформацію, хай би діти зайнялися цим — ходили й питали, писали, малювали, хай би вчителі їм помагали, батьки й діди з бабусями, хай би придумали, як у тих школах поселити «двіж» — хай би починали щось створювати там, — ділиться своїм баченням ініціатор проекту, телеведуча Ольга Герасим’юк, яка сама походить з Полтавщини, з тих країв, де будувалися сластіонівські школи.

На сьогодні ініціатори проекту працюють над інвентаризацією шкіл, що вціліли, адже кілька будівель, як виявилося, було втрачено протягом останніх років. Приміром, згоріла школа в Сенчі Лохвицького району.

Крім того, Тарас Кутовий та Ольга Герасим’юк запрошують долучитися до команди проекту усіх, кому небайдужа доля історичної спадщини, і надсилати старі фотографії земських шкіл з родинних архівів на поштову адресу редакції газети «Події та коментарі»: 36003, м. Полтава, а/с 1674 (редакція поверне власникам надіслані оригінали світлин після їх копіювання) або скан-копії фотографій на електронну пошту: slastionschool@gmail.com

Давайте  зробимо нашу культурну спадщину нашою гордістю!

Олена ЗАДОРОЖНА

 

Читайте також