У Лохвицькому районі виявили 15 лейкозних корів, а на Пирятинщині утримують ще 14

18 Березень, 2017 - 13:37

Нині наука не підтвердила можливості зараження людини вірусом лейкозу ВРХ, але, оскільки він передається іншим тваринам, не такої виключає небезпеки. Тож хворих тварин доводиться пускати на забій

Проби в корів із села Токарів Лохвицького району відібрали 26 лютого. Лабораторне дослідження показало, що тварини інфіковані вірусом лейкозу – Лохвицьке районне лабораторне відділення Гадяцького МВПЛД підтвердило результат 2 березня. Районна протиепізоотична комісія вирішила запровадити карантин у селі з 10 березня.

Хоча можливість передачі вірусу людям та його вплив на розвиток хвороб не підтверджені, рекомендується «від гріха подалі» не інфікуватися ним. Учених насторожує спорідненість вірусу лейкозу ВРХ із вірусом лейкозу людини. Тож припускають, що продукти від хворих корів канцерогенні, однак це не доведено остаточно. При 80°С вірус гине за 1 хв, при 100 – миттєво. Тож після переробки молоко цілком придатне до вживання, м’ясо – тим паче. Однак скупники тварин платять селянам за хворих удвічі менше.

Худоба заражається лейкозом від матері, при статевому контакті або з молоком, через халатність ветеринарів. Тобто хвора тварина може пастися у стаді не один рік і нікого не заразити. Але про всяк випадок утримувати й пасти хворих корів зі здоровими забороняється, як і реалізовувати їх молоко. Хвороба може до 6 років протікати безсимптомно і лише потім уражати організм, призводити до пухлин, зниження надоїв. Ефективних ліків не існує, як і вакцини. Тому всіх корів періодично перевіряють лабораторним шляхом, аби вчасно ізолювати хворих. Якщо господар підозрює, що діагноз не правдивий, протягом 15 днів після його постановки можна зробити так званий апеляційний аналіз у незалежній лабораторії. Це не безкоштовно, але може порятувати тварину, яка для багатьох господарів є членом сім’ї, від забою через помилку.

Представники господарства «Токарі» повідомляють, що виявлені хворі тварини вже видалені з території району. Уся молочна продукція, вироблена товариством, іде на промислову переробку, молоком «Токарі» на сьогодні не торгують. Також підприємство вживає всіх необхідних санітарних заходів, щоб уникнути розповсюдження хвороби.

У Пирятинському районі 5 лейкозних корів тримають у приватних господарствах Дейманівки, 2 – Прихідьок, 7 – Харківців. Протиепізоотична комісія планує разом із поліцейськими обійти ці двори та пояснити господарям, що за перетримання хворих тварин передбачена навіть кримінальна відповідальність. На Пирятинщині ще у 2015 році прийнято і затверджено районну програму, якою передбачено, що здаючи на забій хвору на лейкоз корову, господар отримає компенсацію у розмірі  20 грн. за 1 кг живої ваги.

Олег ДОЛЕНКО

Читайте також