Україна витратить 391 мільйон гривень на фінансування політичних партій

7 Жовтень, 2016 - 21:19

Відповідно до нового закону, прийнятого рік тому – 8 жовтня 2015 року, політичні партії, що подолали прохідний 5% бар’єр до парламенту, будуть фінансуватися з держбюджету. 1 липня 2016 року мало початись фінансування, але розпочнеться з ІІІ кварталу цього року. Партії отримають кошти за два останні квартали 2016 року, що складе 50% від щорічного обсягу

Політики та експерти зазначають, що даний законопроект покликаний нівелювати вплив олігархічних груп на формування партійних списків, однак, виникає питання, чи дійсно фінансування партій допоможе побороти корупцію у даній сфері й узагалі, наскільки доречно утримувати партії коштом платників податків у той час, коли основна маса громадян України живуть за межею бідності. Коли народний депутат Сергій Лещенко представляв тоді ще законопроект, то зазначав, що після набрання законом чинності фінансування політичних партій буде коштувати українцям приблизно 80 копійок на місяць.

Кошти виділяються на фінансування лише статутної діяльності партії. Використовувати державне фінансування на оплату передвиборної агітації забороняється. Ще однією головною умовою надання фінансування є розкриття фінансової звітності для перевірки та подальше звітування про внески й витрати відповідно до форми, затвердженої Міністерством юстиції. «Батьківщина» і «Опозиційний блок» відмовилися розкривати свою фінансову звітність.

Згідно з пропорційним розподілом у 2016 році, найбільше отримає «Народний фронт» – 50,272 млн грн. Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 49,54 млн грн., партія «Об’єднання «Самопоміч» – 24,92 млн грн., «Опозиційний блок» – 21,42 млн грн., Радикальна партія Олега Ляшка – 16,91 млн грн., партія «ВО «Батьківщина» – 12,9 млн грн.

Відповідно до статті 17­3 Закону України «Про політичні партії в Україні» партія має право відмовитись від державного фінансування статутної діяльності шляхом подання до НАЗК відповідної заяви. До цього часу від жодної полі­тичної партії, яка у 2016 році отримала право на щорічне державне фінансування статутної діяльності, заява про відмову від державного фінансування не надійшла. «Самопоміч» на словах відмовилась від фінансування, але реальної заяви до Національного агентства з питань запобігання корупції не надійшло. До того ж, партія отримає «бонус» – 39,1 млн грн. за те, що забезпечили квоту 30% для жінок. «Батьківщина» ні підтверджує, ні відмовляється від фінансування.

Ольга ЦВІГУНЕНКО

Читайте також