Як правильно обирати пуховики

16 Січень, 2016 - 18:16

Найпопулярнішим видом теплого одягу серед українців нині є пуховик – і восени, і взимку, й навесні. Якісний виріб на основі пуху і легкий, і теплий. Але головна його перевага в тому, що він «дихає». У ньому комфортно і на морозі, і в теплому автомобілі. Якщо, звісно, ви не придбаєте підробку. Але зараз сезон розпродажів, тому якісні речі в запас до наступних холодів можна придбати за доступну ціну

Середньостатистичний українець покупки здійснює, переважно, на ринку. Тому, туди я і попрямувала у першу чергу. Відвідала центральний ринок обласного центру і ринки в мікрорайонах

На базарі з кінця осені просто гори зимового одягу. Найбільша пропозиція – теплих курток і пуховиків. Модельний ряд чималий. Утім, як і ціна. Можна сторгуватися від 1000 гривень. Це – за однотонний виріб, без прикрас. Якщо ж ви хочете вирізнятися на загальному тлі перехожих, готуйте суму від 2000 гривень. На центральному ринку продавці правлять за аналогічний крам на 100-110 гривень більше, ніж за такий же в мікрорайонах.

Зате в центрі – набагато ширший вибір. У магазинах ще більше пропозицій. У магазинах, де я побувала, пуховики продавали за ціною від 2500-2700 гривень. Відвідавши риночки в трьох мікрорайонах, центральний та вісім магазинів, особисто у мене склалося враження, що я побувала на одній величезній виставці пуховиків. Ще б пак, адже пошиття зимових курток – вигідний бізнес. Найдешевша тканина плюс начинка у вигляді синтепону, і псевдопуховик готовий! Взимку підпільні цехи ростуть, мов гриби.

Розпізнати фальсифікат: зразок пуху, блискавка і каптур

У пуховика, зшитого у підпільному цеху, нитки стирчать назовні, шви криві, з підкладки виглядає синтепон – синтетичний волокнистий утеплювач. Є ще одна вірна підказка – блискавка, точніше, її язичок. У легальних пуховиків на язичку завжди є фірмовий знак. Підпільні виробники вшивають в куртку звичайну блискавку. Річ у тому, що фірмові блискавки в магазинах не продають, а робити такий значок самим дорого.

У додатку до фірмового пуховика обов’язково повинні бути прикладені маленький пакетик із зразком пуха, який використано в якості наповнювача, запасний ґудзик чи кнопка і, частіше за все, два каптури: утеплений і тонкий – на випадок дощу.

Двох каптурів до пуховика на жодній торговій точці мені не запропонували. Навіть у дорогих моделях був дещо інший – експрес-варіант: до утепленого каптура можна було кнопками прикріпити оторочку з пуху. Пакетики з ґудзиками і тканиною були у 10-ти з 12-ти випадків. А коли я поцікавилася: «Де пакетик зі зразком пуху, що всередені пуховика?», продавчиня порадила мені… поїхати в Китай, до фірмового магазину. Висновки робіть самі.

Етикетка – ще один показник якості товару. Перш за все, слід звернути увагу на інформацію на етикетці. У якісної речі вона буде доволі інформативною: із зазначенням назви та адреси виробника, складу виробу, властивостей використаних матеріалів, співвідношенням пуху і пера, чіткими рекомендаціями про те, як доглядати за виробом, стандарту, згідно з яким його виготовили тощо.

Навіть таку нескладну у пошитті річ, як пуховик, кравці повинні шити, суворо дотримуючись державного стандарту

Інакше – одежину не мають права продавати. Легально, принаймні. В Україні нині чинний державний стандарт ДСТУ EN 13536:2008 «Вироби, наповнені пером і пухом. Вимоги до верхнього одягу (EN 13536:2001, IDT)». А наприклад, напис DIN EN 12934 European Standart означає, що пух, використаний для виробу, відповідає європейскому стандарту якості пуха. Отже, він пройшов усі стадії виробничої обробки: вимочування, промивання, сушку, фільтрацію від домішок і стерилізацію. Тож, якщо в середині куртки пух, то на етикетці зазначають «down». Але позначку «down» зустріти практично  не реально.  Частіше за все, до пуху додають пір’я і пишуть «feather». Якщо на етикетці напис «cotton», то це не пуховик, а ватник. Бо начинений він бавовняною ватою. Надпис «wool» означає, що всередині куртки вовняний ватин, а «polyester» – синтепон.

Найголовніше в пуховику – начиння

На етикетці подібних виробів значаться дві цифри через дріб – 70/30 або 80/20. Це співвідношення пуху і пера, перша цифра позначає пух, друга — перо. Чим більше пуху, тим теплішими будуть куртка чи пальто. Пуховик вважають зимовим, якщо в ньому не менше 70% пуху. Якщо пуху 80% і більше, куртка витримає навіть 30-градусний мороз. А ось якщо пуху 50% і менше, він навряд чи буде дуже теплим.

У другому рядку на багатьох пуховиках написано, чим саме вони наповнені — гагачим, гусячим чи качиним пухом. Дорогі фірмові пуховики, як правило, наповнені гагачим або гусячим пухом, термін служби яких до 20 років. Дешевші китайські, зазвичай, у кращому випадку наповнюють качиним, який служить до 5 років, у гіршому – пухом із курки, але він погано гріє й, на відміну від сировини із водоплавних птахів, має незадовільні водовідштовхуючі властивості.

Коли ми говоримо про небезпеку фальсифікованих продуктів харчування, занепокоєння зрозуміле. А коли йдеться про промислові товари, здавалося б, не варто бути такими прискіпливими. Так думають, згідно з опитуваннями, більшість українців. І… помиляються! Бо ж, скажімо, неякісні фарбники можуть призвести до алергії  та дерматитів. Неправильна технологія пошиття – до короткого терміну експлуатації. Продукція сумнівного виробництва подекуди приховує й іншу небезпеку: на етикетці може бути написано, що куртка на 70% складається з пуху, а насправді його у ній всього 30%, решта –  перо. Аби запобігти такій покупці, складіть пуховик по шву, якщо пір’їнки проб’ються назовні або ви відчуєте їх гострі кінці пальцем, значить наповнення пуховика швидко вилізе.

Іще один показник якості пуховиків – пружність пуху. Якісний виріб легенький і після стискання швидко відновлює свою первісну форму. На маркуванні якісного вироба є позначка «FP» з числовим значенням не менше 550, кращі його показники доходять до 800 одиниць.

Крім того, на етикетці пуховиків зазначають абревіатуру CLO – одиниця вимірювання термоізоляції виробу. При позначці «1 CLO» – людина відчуває себе комфортно при температурі до мінус 15 градусів, з позначкою «3 CLO» – не замерзне і при 40 градусах морозу.

Правила догляду за пуховиком

• Перуть подібні вироби без замочування, при температурі не вище +40С°, при слабкому віджимі в центрифузі.

• Разом із пуховиком необхідно покласти в пральну машину 2-3 тенісні м’ячики, які під час прання будуть постійно збивати пух, не даючи йому скачатися в грудки.

• Сушать пуховики в горизонтальному положенні (але ні в якому разі не на батареї), тоді наповнювач не зіб’ється по кутках прострочених пухових блоків.

З розвитком хімічної промисловості з’являються все нові види сучасних утеплювачів для верхнього одягу. Окрім традиційного синтепону, при виробництві зимових курток використовують зручні і теплі синтетичні матеріали: вальтерм, файбертек, холофайбер та інші.

Мої походи по магазинам і ринкам засвідчили, що якісний пуховик придбати у нас можна. Щоправда, коштуватиме він аж ніяк не 700-900 гривень. У двох випадках з дванадцяти, у продавців всі документи відповідали ГОСТівським вимогам. Тепер ви озброєні знаннями, а отже, зможете самостійно визначити якість товару. Головне, щоб куплена річ повністю відповідала вашим очікуванням за співвідношенням ціни та якості.

Олена ПОЛТАВКА

 

Читайте також