Заклади освіти приховують інформацію про закупівлі?

4 Лютий, 2017 - 14:00

Активісти проекту «Під громадським контролем: моніторинг публічних закупівель у Полтавській області» проаналізували відповіді на запити про надання копій кошторисів та додатків до річного плану закупівель (реєстрів закупівель) на 2015-2016 рр. Не всі заклади відповіли на запити

Департамент освіти і науки Полтавської ОДА, відділ освіти Оржицької РДА, відділ освіти Шишацької селищної ради, Лубенський лісотехнічний коледж та ще низка замовників надали повну ґрунтовну відповідь із копіями всіх запитаних документів. Усього 50 замовників надали повну та ґрунтовну відповідь із копіями всіх запитаних документів.

А от у 9 випадках кошторисів на 2015-2016 рр. не надали, у 8 випадках – надали частково (наприклад, лише за 2015 р.). 32 заклади не надали додатки до річних планів (реєстрів закупівель) на 2015-2016 рр., 5 – частково надали. Також 9 закладів повністю відмовились надати будь-які документи.

Наприклад, Хорольський державний агропромисловий коледж ПДАА у своїй відповіді послався на те, що «навчальний заклад не уповноважений здійснювати владні управлінські функції відповідно до законодавства, та рішення яких є обов’язковими до виконання, а тому не є розпорядником інформації, про надання якої просить запитувач інформації», тобто, на думку посадових осіб коледжу, у них відсутній обов’язок надавати громадськості інформацію про розпорядження бюджетними коштами.

ДПТНЗ «Полтавський професійний ліцей транспорту», Полтавський комерційний технікум, ДПТНЗ «Професійний аграрний ліцей» м. Кобеляки, Кременчуцький льотний коледж, Полтавська спецшкола-інтернат №1» та деякі інші заклади не надали інформацію з посиланням на те, що вся запитана інформація оприлюднена в тому чи іншому вигляді на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів та власному веб-сайті навчального закладу (за Законом України «Про доступ до публічної інформації» оприлюднення інформації у тому чи іншому вигляді не є підставою для відмови в наданні копії документу за запитом на інформацію. Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації).

За результатами вивчення отриманих відповідей, маємо наступні причини ненадання документів:

• не надані (повністю або частково), без жодного пояснення причин відмови в доступі;

• не надані, з посиланням на те, що замовник не є розпорядником публічної інформації;

• не надані, з посиланням на їх оприлюднення на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів/веб-порталі «Державні закупівлі»/власному веб-сайті закладу/установи;

• не направлені, хоча супровідний лист замовника містив інформацію про нібито їх надання (фактична відсутність відповідного документа в додатку до супровідного листа);

• замість додатку до річного плану закупівель надавався сам річний план;

• не надані, з посиланням на проведення планової ревізії в установі.

Таким чином, зазначене не відповідає принципу відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, тому на сьогодні існує потреба в покращенні знань замовників щодо надання доступу до документів про закупівлі та громадському контролі за закупівлями.

Довідково: Аналітичний центр «Бюро економічних та соціальних досліджень» у рамках проекту «Під громадським контролем: моніторинг публічних закупівель у Полтавській області», який реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», проводить моніторинг публічних закупівель закладів та установ освіти в Полтавській області.

Андрій Остапенко, Костянтин Донченко

Читайте також