Добавка до пенсії: не всіх пенсіонерів охопили перерахунками

28 Січень, 2016 - 19:12
Ім'я: 
Володимир Носенко
Посада/рід занять: 
перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

Напередодні Нового року 80-річна Олена Петрівна Кирилова з села Книшівка запитувала: «Моя пенсія — 1470 гривень. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк анонсував підвищення пенсій на 13%. Коли буде ця добавка? Її скасували чи ні? Чи це на рівні області щось забирають? Як втілюються підвищені соціальні стандарти і хто вже отримав збільшену пенсію?». Ми передали запитання народному депутату України Тарасу Кутовому і, об’єднавши зусилля, підготували усю необхідну інформацію

За час підготовки матеріалів надійшло ще одне звернення – від Анатолія Бойка, мешканця с. Галяве Чорнухинського району, який пропрацював багато років трактористом і отримував мінімальну пенсію – 949 грн. Пан Анатолій занепокоєний питанням надзвичайно низького рівня пенсії і запитує про шляхи підвищення розміру мінімальних пенсій на державному рівні, адже цього обсягу не вистачає навіть на найнеобхідніше.

Минулого року на Полтавщині пенсіонерам нарахували та виплатили 9,1 мільярдів гривень. Середня пенсія на Полтавщині становить 1696 грн.

На наш запит відповів перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Володимир Носенко.

— Те підвищення пенсій, що відбулося з 1 вересня 2015 року, стосувалося зростання на 13% саме мінімального соціального стандарту, тобто, прожиткового мінімуму, що є основою для нарахування базової пенсії. До 1 вересня 2015 року мінімальна пенсія в державі була встановлена на рівні 949 грн., а з 1 вересня — 1074 грн. Тобто, фактично ріст відбувся на 13%. Проте, це не означає, що автоматично у всіх без винятку пенсіонерів пенсії повинні були підвищитись на 13%. У затверджених законах мова йшла саме про підвищення мінімальної пенсії. Оскільки Олена Петрівна отримує пенсію, вищу за мінімальну, то її пенсія зросла менше, ніж на 13%, тому що насамперед зростали саме мінімальні пенсії.

Є кілька категорій пенсіонерів, яким пенсії взагалі не перераховували. Перш за все, це державні службовці, які продовжують отримувати пенсії, призначені до їх скасування, інші спеціальні пенсії, окремі категорії чорнобильців, інші категорії. Не всіх пенсіонерів охопили перерахунками пенсій. У Полтавській області такі перерахунки провели близько 80% всього контингенту пенсіонерів, як і в цілому по Україні. Але Уряд запланував масові перерахунки пенсій і на 2016 рік, починаючи з 1 травня, — пояснив фахівець.

— У структуру практично кожної пенсії входять декілька складових виплат, які передбачені окремими нормативно-правовими актами (законами та постановами Кабінету Міністрів України). Найбільш типовою ситуацією є випадки, коли пенсія складається із основного розміру згідно стажу і заробітку, доплати за понаднормовий стаж, індексації та інших виплат. Деякі з цих виплат продовжують носити тимчасовий характер, оскільки правила нарахування передбачають їх трансформацію в разі підвищення чи перерахунку інших складових, які входять до пенсії, — доповнює Тетяна Решетник, заступник начальника управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі. — Основною законодавчою підставою для проведення цих перерахунків є Закон України від 17.09.2015 р. № 704 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік». Саме цим Законом затверджено підвищення з 1 вересня розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 949 грн. до 1074 грн., тобто на 125 грн. або на 13%.

Хочу привернути увагу тієї частини громадян, пенсії яких хоча і підлягали перерахунку відповідно до законодавчих змін, але фактично не збільшилися. Це стосується тих пенсіонерів, чиї виплати були вище від прожиткового мінімуму та індексувалися. Якщо пенсії виплачувались з урахуванням індексації та розмір підвищення не перевищував встановлену індексацію, то відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення після проведеного перерахунку пенсійні виплати таких громадян залишено в попередньому розмірі та зафіксовано поточну індексацію.

Також цілий ряд виплат встановлюється згідно з постановами Кабінету Міністрів України у твердих фіксованих сумах, які не залежать від прожиткового мінімуму, котрий підвищився. Зокрема, не зросли надбавки «дітям війни», додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, чорнобильцям усіх категорій. Крім цього, не перераховуються пенсії за віком особам, які не мають повного страхового стажу (крім інвалідів І та ІІ груп).

У той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 гарантовано пенсію не менше 949 грн.

 

Категорія: