Хто одержує субсидію, може оновити вікна за півціни

14 Лютий, 2016 - 02:00
Ім'я: 
Тарас Кутовий
Посада/рід занять: 
Народний депутат України

До народного депутата Тараса Кутового звернулася пенсіонерка, мешканка Лохвиці
В. І. Сидорова:

«Маю субсидію на комунальні платежі та, паралельно газовому, змайструвала твердопаливне джерело тепла. Зекономила цим чималу суму на своєму «газовому» рахунку. Хочу, щоб ці кошти перерахували на придбання мною євровікон, що дасть ще більшу економію газу. Прошу передати Яценюку дану пропозицію, бо я не одна така. А брати кредит на вікна – це зашморг собі ж на шию. Чи ці кошти пани від влади вже розподілили? І ще: як можна купити євровікна без кредиту, але з компенсацією держави – процедура? Чи реально? З нетерпінням чекаю Вашої позитивної відповіді»

Шановна Валентино Іванівно! Питання щодо використання невитрачених коштів від субсидії час від часу зринає під час спілкування з громадянами і непокоїть багатьох. Тому відповідь на нього є кокомплексною.

Як пояснили в управлінні праці й соціального захисту Лохвицької РДА, гроші, які громадяни отримали у вигляді субсидії, але не використали, накопичуються на їхніх рахунках у газовому господарстві. Під час нинішнього опалювального сезону можна використовувати кошти, які накопичилися в теплі місяці попереднього. Якщо переплата велика, люди лише повідомляють показник, сплачуючи 1 грн., щоб передати через банк заповнену квитанцію. Накопичені цього сезону кошти можна буде використати в наступний після підбиття підсумків (точаться розмови, що нібито переплата буде анулюватися, кошти повертатимуться державі, але підтвердження цьому немає). На даний час не існує механізму одержання субсидіантом коштів у натуральному вигляді зі свого рахунку, навіть якщо він хоче використати їх на енергозберігаючі технології.

Але ж ті, хто отримують субсидії, мають величезну перевагу щодо можливості встановити металопластикові вікна, економний котел чи придбати інше обладнання, яке дозволить зберегти тепло. У випуску «Подій та коментарів»  № 135 від 5 червня 2015 року є грунтовний матеріал щодо державної програми енергоефективності. При купівлі енергозберігаючого обладнання держава компенсує громадянам 20–30% від суми кредитних коштів, а якщо громадянин отримує субсидію – 70%. Механізм кредитування розроблений урядом для тих людей, які не можуть купити вікна. Давати компенсацію за вже придбані вікна держава не буде, адже якщо людина їх купила сама, значить фінансово спроможна й не потребує підтримки.

Узяти такий кредит можна у трьох українських державних банках, найбільший із яких – «Ощадбанк». Про те, чи вигідно насправді брати такий кредит, нам розповіла головний спеціаліст Лохвицького відділення «Ощадбанку» Тетяна Бган.

– Згідно Програми ми готуємо відповідний пакет документів, передаємо його в Полтаву на перевірку, там уточнюють дані про доходи, наявність субсидії, – пояснює Тетяна Анатоліївна. – На даний час кредитування призупинене, але ми одержали офіційний лист про те, що у 2016 році програма буде продовжена. Тому розповідаю про умови кредитування, які діяли торік, найімовірніше, вони не зміняться. Якщо людина одержує субсидію, то компенсація – 70%. Якщо немає субсдії, відсоток компенсації залежить від того, який товар купує. Ми перераховуємо суму компенсації безготівково на рахунок продавця товару. Про те, чи це вигідно, годі й говорити: у нас немає ніяких прихованих комісій, лише 3% – одноразова комісія. За програмою кредит видається на 3 роки, але можливе дострокове погашення. Відсотки за графіком нараховуються кожного місяця, тобто менші з кожним платежем. Коли надходить державне відшкодування (протягом 1–3 міс. після взяття кредиту, в ці місяці він платить як відсотки, так і частину тіла всього кредиту), ми за бажанням клієнта або зменшуємо термін сплати, або зменшуємо суму щомісячних внесків протягом 3 років.

Приміром, Ви одержуєте субсидію і купуєте пластикові вікна на суму 10 тис. грн. (оплата робіт із установки не підлягає пільговому кредитуванню). 10%, тобто 1 000 грн., сплачуєте продавцю одразу особисто. Берете у кредит 9 000 грн. на 3 роки. У перші 1­3 міс. платите по 2% (180 грн.) і 250 грн. – 1/36 тіла кредиту (сума відсотків із кожним місяцем зменшується). Коли надходить компенсація 70% (6300 грн.), можна решту 2 700 грн. сплачувати протягом 3 років. Але більшість клієнтів розраховуються одразу, або протягом кількох найближчих місяців, щоб не сплачувати відсотків. Якщо вчините так – у сумі сплатите близько 5 000 грн., тобто половину вартості вікон.

Категорія: