Люди зрозуміли, що вони можуть впливати на депутатів, на розподіл грошей

24 Червень, 2017 - 17:10
Ім'я: 
Ігор Лідовий
Посада/рід занять: 
Голова Сергіївської об'єднаної територіальної громади

Сергіївська територіальна громада утворена півроку тому – 11 грудня 2016 року. Це єдина територіальна громада в Гадяцькому районі. Чи змінилося життя мешканців громади, ми дізнавались у голови об’єднаної громади – Ігоря Лідового

До складу ОТГ входять села Вечірчине, Калинівщина, Лободине, Чернече, Розбишівка, Сергіївка, Качанове, Вирішальне, Новоселівка, Жовтневе, Дача, Веселе, Крамарщина. Населення 3 тисячі (2000 працюючих), площа 16,7 тис. га.

– Чи змінилося щось в активності селян після об’єднання в громаду?

– Люди зрозуміли, що вони можуть впливати на депутатів, на розподіл грошей. У нас у громаді старших немає, ми об’єднувались як рівні, і сільські голови є старостами, ми робили все разом. У старост зараз більше свободи. Раніше вони їздили на апаратні наради, отримували вказівки з району. Тепер, наприклад, якщо взяти проплати, то вони контролюють кошти і слідкують за прибутками та видатками по їх сільській раді. І в цілому взагалі й по кожній окремо. Перед тим, як відбудеться сесія, спочатку збирається нарада зі старостами, керівниками відділів, потім збирається виконком і депутати по громадах (колишніх сільських радах окремо). На кожному етапі вирішуються різні конфліктні чи спірні моменти і тільки тоді питання виноситься на сесію. Утиски по машинах, по приміщеннях, по зарплаті чи по свободі немає. Раніше знали, що все в районі вирішують, а зараз не так, як раніше було проблематично зібрати депутатів на сесію сільської ради. А зараз на комісію чи на виконком приходять усі одностайно і пропусків немає. Вони бачать, що є гроші, можливості й уже щось робиться. Хочуть ще покращень. За кожну сесію звітуємо до копійки, що вирішили, куди направили, як використали. Купили машину і трактор комунальному підприємству, то вони бачать, що машина їде, сміття збирає і гроші не не марно витрачені.

– Що дало об’єднання в громаду? Які перші досягнення?

– Ми змогли стимулювати лікарів. Подібна програма є й у районі, але в нас вона діє з квітня. Підняли зарплату обом лікарям до 10 тисяч (доплачуємо до державної зарплати по 7 тисяч зі свого бюджету), купили машину в Розбишівку і придбали квартиру для лікаря. Тепер у нас власні молоді лікарі, а щоб вони не просто сиділи в амбулаторії, а відвідували всі 13 населених пунктів, ми склали графік, за яким вони машинами раз чи два на тиждень повинні в них побувати, у деяких дуже маленьких – раз на два тижні. Машина рахується за виконкомом – так краще, бо раніше було незручно. Поки перерахуємо кошти ЦПМСД, поки сесія районна відбудеться, поки зміни бюджетні пройдуть, а в нас у цей час бензину нема. Зараз купили бензин, заправили 100 літрів і користуємося автомобілем. І в мене затверджено графік виїзних прийомів. Я в кожному населеному пункті буваю раз на місяць, у великих – щотижня. Втекла з пологового будинку переселенка. Їдемо з лікарем шукати її. То одна жінка з неблагополучної сім’ї народила в Бурині – їздили її забирати, щоб привезти з дитиною. Кошти на медикаменти заклали, ось купуємо загальний аналізатор крові, щомісяця виділяємо кошти.

Два мільйони заклали на дороги. 2,5 млн закладено на Качанівську, Розбішівську, Краснознаменську школи по субвенції від держави на розвиток інфраструктури. З них закінчимо заміну вікон у школах, у Розбишівці замінимо систему опалення. Ремонтуємо будинки культури, подали на конкурс проект створення Центру надання адміністративних комунальних та муніципальних послуг (1,5 млн). Набираємо туди людей для роботи. Підписали меморандум з Пенсійним фондом – у нас буде працювати їх спеціаліст. Людям не потрібно буде їхати в Гадяч. Він буде за графіком працювати в Качановому і Розбишівці. Людина принесе документи і спеціаліст обчислить пенсію, пояснить, які документи потрібні для оформлення виплат. Так само вже домовилися з управлінням праці й усі 16 видів виплат багатодітним, малозабезпеченим оформлюватимуть прямо на місці. Ці працівники будуть подвійного підпорядкування. У нас отримуватимуть зарплату, але з документами працюватимуть там.

– З чого складається бюджет громади?

– Бюджет був на початку року 22 млн, зараз 24 млн. Вважаю, що до кінця року дорівнюватиме 30 млн. Це власні надходження, які виросли до 12 млн (плата за землю і ПДФО). На жаль, основним наповнювачем повинен бути податок фізичних осіб, але Полтава НГДУ відмовляється платити нам за тих людей, які працюють у Качановому. Там 200 працівників і 1000 їздить із Гадяча. Вони повинні платити нам. Ми подавали запити в податкову. І Полтавську, і нашу. Усі погоджуються, що повинні. Полтавська ОДА теж на нашому боці, але «Укрнафта» не тільки у нас, а й по всій Україні зайняли таку позицію, що платити тільки в Київ. Ми звернулися до Гадяцької та Лохвицької районних рад, щоб подати колективний позов до суду. Ми підняли їм податок у 10 разів на землю, на майно. Якщо будуть питання вирішені, то ми їх знизимо, бо страждають інші юридичні особи. Ми зацікавлені в інвесторах. Але поки вони займають таку позицію, хай платять збільшений податок. Сподіваємось, що це питання вирішиться. Для нас це мільйон надходжень щомісяця. А інші надходження – це субвенції. Їх використовуємо на розвиток освіти та медицини. Ми обрали представника до ради госпітального округу Миколу Михайловича Михайлова. Там будуть вирішувати питання відносно нашої центральної лікарні, щодо коштів. Ми пропонуємо Петрівсько-Роменській громаді створити спільний медичний комунальний заклад зі стаціонаром, але вони поки ще не визначились із об’єднанням. У нас же недоцільно це робити через невелику кількість людей.

– Як вирішується проблема зі сміттям?

– Разом із депутатами вирішили не ставити баки попід дворами, як передбачала районна програма. Ми категорично проти. Бачимо приклад, як у великих містах територія біля баків перетворюється на великі смітники. Хто захоче такий бак біля свого двору? Навіть якщо його і планують вивозити, то дві машини на район усе сміття не вивезуть. Ми обчислили, що баків потрібно ставити дуже багато. То вирішили робити як в Європі – індивідуальний збір сміття. Зараз виставляють у суботу мішки біля кожного двору в Сергіївці та Качановому, у понеділок у Розбишівці. Машина і трактор об’їжджають село, біля кожного двору робочий і водій завантажують сміття. Щойно налагодиться лінія у Гадячі, будемо робити роздільний збір. Спочатку, можливо, це будуть різнокольорові пакети, а потім баки. За збір з двору платять 4,70 грн. щомісяця з людини. Заключаємо договори. Люди ставляться з розумінням, ціна невелика. Смітників в посадках майже немає. Це якщо чужі вивезуть та викинуть. Навіщо нести в посадку, якщо в суботу виставив мішок і пішов по своїх справах, а його забрали.

– Ви отримали можливість збільшити матеріальну допомогу жителям громади?

– Ми й раніше надавали допомогу. Є комісія, яка надає допомогу, окрема програма для ветеранів, оздоровлення учасників АТО, дітей, чорнобильцям, афганцям. До14 жовтня атовцям по тисячі платимо, до Дня Перемоги – ветеранам по тисячі. Це крім того, що їм платять агрохолдинги. По 300 грн заплатили чорнобильцям і афганцям. Допомагаємо хворим, сиротам, переселенцям, багатодітним. Онкохворим постановили виплачувати до 2 тисяч.

– Як вирішується проблема з безробіттям?

– Робочими місцями забезпечуємо всіх, хто має бажання працювати. У нас зв’язки з працедавцями Гадяча, з нафтовиками. На території громади два комунальних підприємства, які працюють в Качановому і Сергіївці. Там працюють по 4 чоловіка. В охоронну фірму в Качановому потрібно 20 чоловік (мінімальна зарплата, потрібні чоловіки і жінки). На цегляний завод, на асфальтний завод потрібні, в будівельні організації. Наприклад, з цегельного заводу дають нам автобус, забирають людей, а ми знаходимо їм працівників. Там зарплата різноробочого 5 тисяч.

– Як з розвитком культури? Не плануєте закривати клуби?

– У нас 5 будинків культури, невеличких, як у Вечірчино і Новоселівці, де не опалюються, плануємо провести ремонти. Відкрили невеличкий клуб у Вирішальному в колишньому магазині. У Розбишівці клуб на 400 місць. Мріємо, щоб люди приїзджали. В основному хати розкупили. Стоять дві розвалені хати в Сергіївці і ті купляють. Кожного місяця люди бачать що щось робиться, то зупинку нову поставили, то дитячий майданчик, то дорога десь відремонтується. Нам важливо, щоб в нас були молоді родини, які б народжували дітей.

– Невдоволені об’єднанням є?

– Є, але невдоволені не самим об’єднанням, а конкретними діями. Приходять з претензіями типу: «А я хочу освітлення не на ту вулицю, а на мою, або дорогу не на ту вулицю». Але ці питання поступово вирішуються.

– Чому, на Вашу думку, так повільно йде об’єднання територіальних громад?

– По Полтавській області 20. «А чого не йде?», – потрібно питати у лідерів громади. Одна з проблем по району, що Гадяч є містом обласного значення і законодавством не визнаний як самодостатня громада. Ось Верховна Рада збирається внести поправку до законодавства і тоді як Гадяч визнають самодостатньою громадою, тоді процес зрушить з місця. Це взагалі по Україні – якщо місто обласного значення, то потрібно проводить вибори. І тоді, якщо самодостатня громада, то до них просто відбудеться приєднання без додаткових виборів.

Ілля ВОВК