Петро Скрипніков: «Якщо у місцевої громади є бажання обстежуватись, потрібно ставити до відома своїх фахівців»

14 Лютий, 2016 - 02:53
Ім'я: 
Петро Скрипніков
Посада/рід занять: 
доктор медичних наук, професор, головний лікар «Полтавського обласного центру стоматології»

Коли немає можливості негайно потрапити до стоматолога,  католики просять про допомогу Святу великомученицю Аполлонію. На честь неї тридцять років тому Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародна Федерація дантистів заснували професійне свято стоматологів. Про рівень сучасної стоматології, пільги на лікування і можливості полтавських лікарів ми поспілкувались з Петром Скрипніковим – доктором медичних наук, професором, головним лікарем «Полтавського обласного центру стоматології»

Історія про відважну дівчину, яка не зрадила своєї віри й пожертвувала заради неї власним життям, відома ще з давніх-давен. Молоду красуню Аполлонію жорстоко катували, вириваючи зуби, аби вона зреклася християнства. Але дівча не відмовилося від обраного шляху. Вона сама стрибнула до вогнища, обравши для себе трагічний, але переможний кінець. Сталося це 9 лютого 249 року. Після такої відданої жертовності церква назвала Аполлонію святою мученицею. А з ХІІІ століття її образ засяяв у контексті професійної стоматології, коли відомий французький лікар і науковець П’єр Фошар (1678–1762), він же батько сучасної стоматології, вирішив впровадити певний символ, що об’єднав би зубних лікарів. Культ мучениці Аполлонії був досить популярним у тогочасній Європі.

Сьогодні образ Аполлонії – молодої дівчини зі щипцями у руках, залишається шанованим,  його досі використовують сучасні стоматологічні клініки. Отже, День стоматолога має неординарне походження й цікаве тлумачення (для когось – історичне, для когось – релігійне, а для когось – фантастичне).

А ось на землях Київської Русі ще дві тисячі років тому шанували Святого Антипа, заступника стоматологів та їхніх пацієнтів. Народився він на 200 років раніше за Аполлонію. Нині його мощі покояться в одному зі склепів Києво­Печерської Лаври. Але «офіційним» покровителем стоматологів він так чомусь і не став.

Реформи в медичній галузі в цілому і у стоматології зокрема змінили принципи надання цього виду допомоги. На Полтавщині об’єднали всі стоматологічні служби в єдиний «Полтавський обласний центр стоматології». Це дозволило централізувати закупівлю ліків та обладнання, поліпшити якість обслуговування пацієнтів, ефективніше розподіляти штат працівників. Наприклад, Кременчуцький шпиталь для інвалідів війни ввійшов до структури «Полтавського обласного центру стоматології». І нині там обслуговують і учасників бойових дій, і ветеранів війни, адже перерозподілене бюджетне фінансування дозволило частково перенаправити кошти туди. І географія розташування стоматологічних кабінетів стала ширша. А загалом, Полтавщина одна з найкраще укомплектованих стоматологами областей. На наших теренах працює 961 фахівець зі стоматології. Для порівняння: на Сумщині – всього 421. А  у місті-мільйоннику Києві – 2 200. Так що наш край можна сміливо називати стоматологічною Меккою.

Петро Миколайович Скрипніков – представник відомої в Україні стоматологічної династії, і сам у медицині більше 20 років. Вважає, що висококласні стоматологи повинні вміти аналітично мислити і швидко діяти. А ще бути гарними психологами, особливо якщо працюють із дітьми.

– Які напрямки сучасної стоматології нині є найпопулярнішими і перспективними?

– Це, звісно, профілактика. Те, що, на перший погляд, є найнепомітнішим. Але це, по суті, здоров’я нації. Тому вважаю її найперспективнішою галуззю стоматології. А починати потрібно з дитячого віку – вчити правильно чистити зуби. У нас Полтавська міська дитяча стоматологічна поліклініка часто влаштовує навіть дитячі свята, де навчають дітлахів навичкам гігієни ротової порожнини.

Також дуже важлива галузь стоматології – ортодонтія. У хірургів дуже розвинена імплантація. У ортопедів – напрямок вінірів та безметалевої кераміки. І у терапевтів залишається висококласна ендодонтія, в яку зараз прийшла мікроскопія. І, звісно, реставрація, в якій Полтава має лідерські позиції та новітні напрацювання. Зараз в «УМСА» проводять дуже серйозні дослідження з вивчення приживлення імплантів після встановлення. Стоматологія немає панацеї. Ще ніхто не вигадав імплант чи пломбу, що служитимуть вічно.

– А як же «розумні» пломби, винайдені в Японії? Реклама обіцяє ледь не відновлення тканин зуба після їх встановлення!

– Думаю, це більше іміджевий хід. Хоча сьогодні у стоматології використовують групу матеріалів, що здатні виділяти фтор у тканини зуба, тим самим запобігаючи розвитку вторинного карієсу. Є матеріали, здатні насичувати зуб кальцієм. Вони дають певний клінічний матеріал, але не є гарантією здоров’я зубу на все життя.

Полтавській стоматології є чим похвалитися. У нас багато напрацювань у дитячій  ортодонтії – з виправлення прикусу. І естетична реставрація, завдячуючи відомому лікарю­стоматологу Сергію Радлінському, в нашому місті на надвисокому рівні. Маємо багато приватних кабінетів з новітнім обладнанням, що є навчальними базами для студентів, інтернів та курсантів. Це дуже допомагає, зважаючи на більш ніж скромні бюджети наших навчальних закладів. 

– Зважаючи на високу репутацію Полтавської стоматологічної школи, саме в нашому місті відбуваються, можна сказати, знакові для стоматологів конкурси – «Призма чемпіонат», «Шлях у світ майстерності»…

– Конкурс «Шлях у світ майстерності» – унікальний. На нього приїжджають команди лікарів­інтернів практично з усієї України. Конкурсанти приїздять не тільки зі своїми матеріалами, асистентами, а й навіть часто зі своїми пацієнтами! До речі, ми запрошуємо полтавців стати моделями для наших конкурсантів. Якщо у вас є показання – потреба в естетичній реставрації фронтальних зубів, звертайтеся до «Полтавського обласного центру стоматології», на кафедру післядипломної підготовки. (цього року конкурс «Шлях у світ майстерності» відбудеться у середині лютого – Авт.). Про рівень підготовки полтавських конкурсантів свідчать неодноразові перемоги на конкурсі. Ось і минулого року перше місце виборола полтавська команда. Як правило, приватні стоматологічні клініки із задоволенням запрошують учасників і переможців цього конкурсу до себе на роботу.

–  А яка ситуація в районах, особливо у найвіддаленіших від обласного центру?

– Там усе дещо сумніше, оскільки їх фінансують з районних бюджетів. Але ті ж Лубни, Миргород, Комсомольськ, Кре­менчук – знаходять час і кошти, зокрема для санпросвітньої роботи. А от в глибинці ситуація гірша. Тому стоматологічна академія проводить виїзди фахівців кафедр ортодонтії, дитячої стоматології у найвіддаленіші райони. І наші обласні фахівці виїжджають туди на місця.

– Як часто жителі периферії можуть навідуватись до таких виїзних кабінетів?

– У кафедр виїзди розписані на рік уперед. Наприклад, стоматологи Центру патології слизових протягом минулого року об’їхали всю Полтавську область двічі. І слизову поверхню порожнини рота лікували, і виявляли супутні патології, як, наприклад, онкозахворювання, яких зараз багато. Маю на увазі рак язика, гортані, слизових, губ. Кафедра дитячої стоматології нашої медичної академії є куратором дитячих інтернатів, що розташовані в районах.

–  Де жителі районів можуть дізнатися розклад виїздів кафедр «Української медичної стоматологічної академії»?

– У районного стоматолога. Якщо є бажання місцевої громади обстежуватись, ставте до відома своїх фахівців. Немає жодних проблем, якщо якась з, наприклад, сільських громад звертається з проханням провести огляд із виїздом обласних спеціалістів. Ніколи не відмовляють ні науковці УМСА, ні обласні спеціалісти. Такі виїзди абсолютно безкоштовні для пацієнтів.

– Через високий вміст фтору у воді, серед жителів Полтавщини поширене захворювання на флюороз. Чи в змозі сучасні технології повністю вилікувати цю хворобу?

– На жаль, ні. Бо ми маємо справу вже з наслідками. А треба боротися з фтором у воді: або проводити дефторування, або завозити воду. Плюс фтор є і в місцевих овочах та фруктах. Тому можемо запропонувати хіба що естетично виправити ситуацію. Завдяки великому вмісту фтору у нас мала кількість карієсу. Але часті випадки, коли на зубах жовті вкраплення або деструктивна форма флюорозу.

Є карта, де чітко проаналізовані місця з високим вмістом фтору по Полтавській області. А знаючи, який вміст фтору  у воді на території, де ви живете, можна визначатися з профілактикою: чи потрібно купувати пасти без фтору, вживати препарати з великим вмістом кальцію, які продукти мати в меню, чи потрібно кип’ятити воду, адже кип’ятіння зменшує концентрацію фтору.

– Якісна стоматологічна допомога – задоволення не з дешевих. Які групи населення мають пільги на стоматологічні послуги в державних та комунальних медичних закладах?

– Полтавська обласна рада виділяє немалі кошти на безкоштовне протезування, хоча вони і не покривають всієї потреби у фінансуванні цих затратних процедур. Цього року ми отримали на безкоштовне протезування 758 тисяч гривень. Зараз Департамент охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації подав клопотання, щоб на березневій сесії обласної ради нам виділили ще таку ж суму. Хоча, в ідеалі, нам потрібно значно більше. Хто має пільги? Це – учасники бойових дій, учасники АТО, інваліди ВВВ і праці, пенсіонери, малозабезпечені. А от коли ми говоримо про пломбування, якщо лікар використовує недорогі матеріали, то для пацієнта процедура буде безкоштовною. Коли йдеться про дорогі композитні матеріали у реставраційній стоматології або протезування безметалевою керамікою, тут наших коштів не вистачить. На жаль, ми обмежені законом про використання бюджетних коштів.

– Чи їздять бригади полтавських стоматологів у зону АТО?

– Дуже часто. Ми закупили відповідне пересувне обладнання. Фахівці «Полтавського обласного центру стоматології» самі купують і потрібні медикаменти, і продукти харчування. Наші лікарі їздять туди не у відрядження, а у свій вільний час. Бо бійці потребують не тільки стоматологічної, а й загальної медичної та психологічної допомоги.

– Нестача часу, бажання, коштів…Часто ми відкладаємо візит до стоматолога «на потім». Чим може обернутися таке нехтування власним стоматологічним здоров’ям?

– Зйомними протезами (сміється). Зрозумійте: здоров’я зубів – це не тільки естетична проблема, а й якісне функціонування шлунково­кишкового тракту і навіть соціальна адаптація людини. Не варто боятися стоматологічних процедур. З сучасним рівнем знеболювалювання, ви не відчуватимете жодного дискомфорту в кріслі дантиста! Тому всім землякам побажаю красивих, здорових усмішок.  А своїм колегам – мирного неба і радості від того, що ви повертаєте здоров’я, красу й гарний настрій пацієнтам.

Олена ПОЛТАВКА